Interdyscyplinarna dziedzina łącząca w sobie wiele specjalizacji z zakresu medycyny, psychologii oraz terapii. Zajmuje się leczeniem zaburzeń psychosomatycznych, czyli dolegliwości fizycznych, które mają po części lub w głównej mierze podłoże w psychice i emocjach człowieka. Istotnym elementem jest badanie oraz przeciwdziałanie skutkom przewlekłego stresu, który może wpływać na osłabienie organów ciała, co prowadzi do powstawania objawów psychosomatycznych, takich jak różnego rodzaju ból, zaburzenia trawienne, zaburzenia układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Chroniczny stres może także znacznie osłabiać układ odpornościowy.
W założeniach medycyna psychosomatyczna traktuje ludzi w sposób holistyczny, co oznacza, że poza stanem somatycznym, rozpoznanym dzięki klasycznej diagnostyce medycznej, uwzględnia się także wpływ czynników społecznych, psychologicznych i behawioralnych na jakość i stan zdrowia człowieka.
Jak rozpoznać, czy powinniśmy zgłosić się do specjalisty, bo podejrzewamy, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychosomatycznymi? Ocenia się, że zaburzenia te występują u około 2% populacji i dwukrotnie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Ich początek ma zwykle miejsce około trzydziestego rokiem życia. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ludzie z podobnymi zaburzeniami:
Stres to najogólniej specyficzna reakcja organizmu na wszelkie stawiane mu zadania. Zatem nie każdy stres jest negatywny, ogólnie stres ma nas mobilizować do działania i ułatwić nam radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Stres bywa zatem fizjologiczną reakcją, przydatną w wyjątkowych sytuacjach. Gorzej, gdy człowiek przeżywa go regularnie albo co gorsza stale.
Wiele osób błędnie sądzi, że stresie oznacza sytuacje powstające pod wpływem gwałtownych wydarzeń, z którymi wiążą się silne emocje: jak utrata bliskiej osoby czy udział w wypadku drogowym. W rzeczywistości stres powstaje też pod wpływem codziennych wydarzeń, może wiązać się z określonym stylem życia, pośpiechem lub chaosem, życiem pod presją czasu, pracą w warunkach permanentnego napięcia psychicznego.
Każdy nieco inaczej reaguje na stres, a ten może mieć różny wpływ na organizm:
Stres wpływa zarówno na nasze procesy emocjonalne jak i fizjologiczne. W sytuacji stresowej możemy zaobserwować w ciele:
Na poziomie emocjonalnym mogą pojawić się:
Również stres umiarkowany, jednak długotrwały prowadzi do wyczerpania zasobów naszego organizmu. Wówczas podwyższone pobudzenie organizmu może prowadzić do:
Do najczęstszych chorób psychosomatycznych należą:
Godziny przyjęć:
poniedziałek 13:00 - 18:00
czwartek 10:00 - 12:00
Rejestracja:
783 222 000
Zakres usług:
Doradztwo życiowe 60 minut - 230 zł
Konsultacja zaburzeń psychosomatycznych 60 minut - 230 zł
Terapia kryzysowa 60 minut – 230 zł
Terapia krótkoterminowa - 60 minut - 230 zł jednorazowa wizyta
Trans terapeutyczny - 90 minut - 250 zł
Kalendarz online:
Informacje:
Adresy
Copyright © 2017 Aestetica
Made by: JARLEY.pl